INSPIRACJE / PRAKTYCZNA SZAFKA RTV - NIEZBĘDNA W NOWOCZESNYM SALONIE

W centrum uwagi

To właśnie do telewizora dopasowujemy ustawienie kanapy, foteli i stolika w pokoju dziennym.

Zwolennicy oglądania telewizji na leżąco wiedzą jak ważna jest szeroka kanapa, wypełniona poduchami lub miękka sofa zakończona szezlongiem. Musimy pamiętać, aby telewizor nie był ustawiony naprzeciw okna i mocnego światła. Pełny komfort odbioru zapewnimy sobie korzystając z rozproszonego oświetlenia. Środek ekranu powinien znajdować się na wysokości wzroku osoby oglądającej.

 

Gdzie najczęściej ustawiamy odbiornik?

Na komodzie, specjalnej szafce, regale i coraz częściej wieszamy go na ścianie. Podwieszany telewizor nie obejdzie się bez praktycznej szafki z półkami na dekoder, odtwarzacz, kolekcję płyt czy szuflady, w której schowamy okulary do oglądania projekcji 3D. Meble pod RTV sprawdzają się znakomicie, gdy w domu są małe dzieci. Poza tym często bywa tak, że urządzenia elektroniczne niekoniecznie pasują do stylizacji wnętrza, oryginalnego malarstwa czy dizajnerskiego kominka – wtedy możemy je sprytnie w takiej szafce schować. Dodatkowo ukrycie elektroniki chroni ją przed kurzem i zapewnia dłuższą trwałość. Wszystko pięknie tylko co z tymi kablami? W szczególności, gdy telewizor jest powieszony a zwisające kable odbierają cały urok aranżacji. Wystarczy je ukryć w kanale wykutym w ścianie albo w listwie maskującej lub w specjalnym panelu - ściance, za którą zręcznie je schowamy. I jeszcze jedna praktyczna rada. Tuż obok odbiornika nie umieszczajmy rzucających się w oczy dekoracji.

 

Wszystko do ukrycia

Nie jesteś zwolennikiem eksponowania elektroniki i umieszczania jej na honorowym miejscu albo uważasz, że nowoczesny telewizor za nic nie pasuje do twojego wysublimowanego wnętrza, ale od czasu do czasu lubisz oglądnąć dobry film lub koncert – kup ładną szafę odpowiednich rozmiarów i schowaj w niej telewizor. Kiedy zapragniesz urządzić filmowy wieczór wystarczy, że otworzysz drzwiczki szafy i włączysz TV.

 

Jaka odległość jest bezpieczna?

Odległość, z której powinniśmy oglądać telewizję, zależy od przekątnej ekranu wyrażonej w calach. Przy telewizorze o ekranie 27' optymalna odległość wynosi 2,4 m, 32' – 2,8 m, 37' – 3,3 m, 40' – 3,6 m. Duży telewizor w małym pokoju to nie jest dobry pomysł, bo oglądany obraz jest nieostry i męczy oczy. Kąt patrzenia zależy od rodzaju telewizora. Plazmowy możemy oglądać nie tracąc jakości obrazu z każdego miejsca, natomiast przy telewizorze LCD odchylenie kąta nie powinno przekraczać 30 stopni.


Wybierając szafkę pod RTV pamiętajmy, że nie musi być szeroka i solidna, bo telewizory są dużo szczuplejsze niż jeszcze kilka lat temu. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na wygląd mebla, schowki na sprzęt i kable – to w praktyce okazuje się najważniejsze.